Kombi Ateşleme Yapmıyor Neden?

ombi ateşleme yapmıyor sorunu tek bir nedene bağlı olmayabilir. Kombi ateşleme arızası aşağıdaki nedenlerden kaynaklanıyor olabilir:

 • Gaz kesintisi olabilir.
 • Gaz vanası kapalı olabilir.
 • Ateşleme elektrotu arızası olabilir.
 • Anakart arızası olabilir.
 • İyon elektrotu arızası olabilir.

Kombiler, doğalgaz, elektrik ve su ile kullanılır. Bu kaynaklar olmadığında aşağıdaki sorunlar da ortaya çıkabilir:

 • Herhangi bir elektrik kesintisi durumunda kombi kullanımımız da engellenmiş olur.
 • Su kesintisinde ise yalnızca kalorifer konumunda suyunuz bitene kadar kullanılmaya devam eder.
 • Doğal gaz kesintisinde ise hiçbir şekilde elektriği kullanamayız.

Kesintiler sonrasında da bazen ateşleme gibi sorunlara yol açabilir.

Bazen ise kombi ateşleme sorunun çözümü basittir. Kombi gaz girişlerinin kapalı olması sebebi ile parçalarda veya gazda yaratabileceği sorunlar yüzünden ateşleme arızasına yol açabilir. Bu problem olduğunda ise tek yapmanız gereken endişelenmeyerek bilinçli bir şekilde müdahale bulunun.

Servis Çağırmadan Önce Kullanıcının Yapması Gerekenler

Eğer kombinizde ateşleme sorunu yaşıyorsanız servisi aramadan önce bazı kontroller yapabilirsiniz. Tabii ki yapacağınız işlemler makinenin durumuna bağlı değişir. Şimdi evde yapabileceğiniz birkaç işlemde bahsedelim.

Apartmanınızda Tek Doğalgazlı Cihaza Sahip Olan Sizseniz:

 • Kombinizin yanındaki gaz vanasına göz atın. Aynı zamanda kapınızın dışarısında bulunan ana vanaya da göz atabilirsiniz. Bakacağınız vanalar kapalı ise bunları aynı hizaya alarak açmanız gerekir.
 • Kombinizi resetlemek ise başka bir seçenek. Gaz vanası kontrolünden sonra, eğer tüm gaz vanaları açık ise kombiyi sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Resetleme işlemi bir kez yetmeyebilir, birkaç kez denemeyi de unutmamanızı öneririz.

Tüm bu söylediğimiz durumları yaptıktan sonra kombiniz düzelmedi ise bu sefer kombi servisi yardımı almanız gerekebilir. Uzmanların kontrol etmesinde fayda var.

Apartmanınızda Başka Doğalgazlı Cihazlar Var İse:

Ocağınızın ne durumda olduğuna bakın. Hemen çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer çalışmıyor ise gaz ile ilgili bir probleminiz var demektir. Aynı şekilde bir diğer adım gaz vanasına bakın. Hem kombinizin yanında hem de kapının dışındaki vanaya bakmakta fayda var. Dış kapıdaki vananızın üzerinde mühür mevcut ise maalesef gazınız kesilmiştir.

Eğer vananız açık fakat ocağınız sorun yaratıyor ise dairenizdeki gaz ile ilgili bir problem olabilir. Bu konuda doğalgaz firmasından yardım alabilirsiniz.

Kombi Neden Ses Yapar?

Kombiniz ses yapıyor ise bu durumun birden fazla sebebi bulunabilir. Sıcak su kullanımı için musluğu açtığınız süreçte, petek sisteminiz aktifleştiği için kombiniz ses yapabilir. Bu durum hariç diğer durumlarda gerçekten bir sorunla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

Karşı karşıya kaldığınız bu duruma ev içerisinde kendi çapınızda herhangi bir müdahalede bulunmaya çalışmayın. Çünkü yapabileceğiniz bir çözüm yolu bulunmamaktadır. Cihazınızın daha kötü hale gelmesini istemiyorsanız ve aynı zamanda ödeyeceğiniz para miktarının artmasını istemiyorsanız erkenden bir servisi aramanın faydası olacaktır.

 1. Fan Motorunuz Bozulmuş Olabilir: Kombinizin yapısı hermetik ve yoğuşmalı ise bu problemi çok yaşayabilirsiniz. Çünkü bu yapıya sahip kombilerde fan motoru en önemli parçalardan biri olmaktadır. Arızalanmaması için fan motorunuza gözünüz gibi bakmalısınız. Belli süreler arasında kombinizi sökerek temizleyebilirsiniz. Bu şekilde ilerde oluşacak sorunları engellemiş olursunuz. Eğer fan probleminiz varsa bu sorunu çözmenizin yolu fan tamiri ya da değişimi yaptırmaktır.
 2. Pompanızda Arıza Olabilir: Pompa her kombide devir daim görevi yapan önemli bir parça olmaktadır. Bu parçanın arızalanması birden çok probleme yol açabilir. Arıza durumunda servisi arayarak ya tamir işlemi ya da değişim hizmeti isteyebilirsiniz.
 3. Gaz Grubunda Problem Oluşabilir: Kombinizde bulunan gaz armatörü ateşleme sisteminde önemli bir görev üstlenmektedir. Bu duruma nadir rastlansa dahi ateşleme sorunu yüzünden ses yapma sorunu ortaya çıkabilir. Maalesef bu parçanın tamiri olmaz ancak değişimi yapılabilir.
 4. Üç Yollu Vanada Problem Olabilir: Kombinizde bulunan sıcak su ve peteği birbirinden ayıran parça olmaktadır. Bu parçanın bozulması da aynı şekilde birçok soruna sebep olabilir. Ses yapmaya sebep olabilecek bu parçanın tamiri veya değişimi olabilir.
 5. Kombi Kapağı Doğru Yerinde Olmayabilir: Kombinize geçmişte herhangi bir işlem yapıldıysa kapağını doğru yere oturtmamış olabilirsiniz. Bu durum da sese sebep olacaktır. Tek yapmanız gereken kapağı yerine oturtmaktır.
 6. Kombi Bacası Yanlış Yere Kaymış Olabilir: Her kombide mutlaka dışarı uzanan hava akım borusu bulunmaktadır. Bacanın yerinden oynadığı zamanlarda ise ses yapması oldukça olağandır. Tek yapmanız gereken bacayı yerine oturtmak olacaktır.
Kombi Nedir?
Kombiler hem sıcak su ihtiyacını karşılamak, hem doğal gaz ile ısınma ihtiyacını karşılamak için geliştirilmiş, doğal gaz ile çalışan, küçük ölçekli kombine ısıtma cihazlarıdır. Bu cihazların tercih edilmesindeki nedenler verimliliği, çevreci oluşu ve küçük ve hafif olmaları nedeniyle ergonomik oluşlarıdır. Tercih edilmelerindeki en önemli sebeplerden bahsedecek olursak,
 • Kontrolleri kolaydır.
 • Hangi oda ısıtılmak isteniyorsa o oda için kullanılabilir.
 • Merkezi sistemin aksine her dairenin sıcaklık açma kapama kontrolü kendi elindedir.
 • Hem ısıtma hem de sıcak su temini için aynı anda kullanılabildiği gibi ayrı ayrı da kullanılabilir.
 • Gaz yakıtlıdır ve depolama derdi yoktur.
 • Duvara monte edilir ve az yer kaplar, az ses çıkartır.
 • Herhangi bir kirletme problemi yoktur.
 • Çevrecidir. Diğer yakıt türlerine göre doğal gazın emisyon değeri çok düşüktür.
 • Her gün ayrı bir işçilik gerektirmez.
 • Baca bağlantısı temizliği, baca temizliği, cihaz temizliği gibi problemler yaratmaz.
Call Now ButtonArıza Bildir
Loading...